Datum: Uvedeno u aktuality

Co se děje v éteru Libereckého kraje (a nejen tam).


12.ledna 2018

Odstartovala nová televize Seznam TV

Úderem dnešní 7 hodiny ranní odstartovala nová televize Seznam TV. Jde o další projekt české internetové jedničky Seznam.cz. Televize divákům přinese původní a originální zpravodajství, publicistické pořady se známými a osvědčenými novináři a osobnosti, dokumenty předních českých reportérů, různé lifestylové magazíny a také zábavné pořady i seriály z dílny internetové televize Stream.cz, která je jedním z předchozích velmi oblíbených projektů Seznamu.

Logo Seznam TV.

Program nabízí například denně zpravodajské relace v 9, 12 a 14 hodin a hlavní relaci Večerní zprávy v 18 hodin. Dále to jsou publicistické pořady jako Výzva (přední čeští novináři 2x denně vedou rozhovory s osobnostmi, o kterých se mluví a které mají co říct), Duel (střet dvou názorů na téma, kterým aktuálně žije společnost) nebo Zvláštní vyšetřování (Dvojice Slonková-Kubík odkrývá kauzy a aféry mocných. Originální záběry na práci reportérů v reálném čase. Režíruje dvojice dokumentaristů Klusák-Remunda.) a mnoho dalších zajímavých pořadů. Z lifestylové nabídky jde pak o pořady jako Ráno na gauči (živě vysílané studiové pásmo na úvod všedního dne s Olgou Šípkovou, Petrem Zajíčkem a Silvií Miklošovou), #Zdavuven (Portrétní pořad o mladých Češích a Slovácích s inspirujícími příběhy pro mladou generaci. Neznámé tváře, které jednou bude znát každý.) nebo Hrana Tomáše Vzorka (Moderátor Seznamu tváří v tvář lidem, kteří žijí na životní hraně. Portréty a rozhovory osobností v extrémních situacích.). Dokumentární cyklusy nabízí třeba magazíny Obzor Filipa Horkého (Mladý reportér na místech velkých událostí a krizí. Jedinečný pohled na místa a dramata u nás i ve světě natočený originální dokumentární kamerou Tomáše Svobody.) či Svět bez obalu (Exkluzivní světové reportáže Rádia Svobodná Evropa. Novináři se vydávají na místa, kam je těžké proniknout.). V rámci pořadů z tvorby Stream.cz pak televize Seznam nabídne oblíbené a osvědčené tituly jako Šťastné pondělí, A Dost!, Moje místa, Hodina Streamu a mraky dalších, včetně oblíbených seriálů jako Autobazar Monte Carlo, Kancelář Blaník nebo Mrazivá tajemství či České moře.


Seznam TV - úvodní promo smyčka

Jak vysvětlil na středeční tiskové konferenci ředitel divize Zpravodajství a Seznam TV Jakub Unger: „Nová televize sází na původní český obsah, který diváci najdou jen u nás. Formát naší televize se odlišuje od tradičního modelu zpravodajských stanic, v programu se střídají živá interaktivní studia a kvalitně, do hloubky zpracované příběhy, fenomény a kauzy ve formě delších pořadů.“ Unger i při startu televize řekl, že hlavním posláním televize Seznam je dostat se k lidem tzv. „do obýváku“, tedy přinést kvalitní pořady, na které jsou lidé zvyklí z internetových projektů jako seznamzpravy.cz, stream.cz, sport.cz nebo novinky.cz na televizní obrazovku. „Nesnažíme se vracet v čase a spouštět televizi klasického střihu. Je to experimentální projekt a chceme, aby byl co nejvíce živý. Chceme divákům nabídnout kvalitní zpravodajství a zároveň je pobavit.“

Místopředseda představenstva společnosti Seznam.cz Pavel Zima také vysvětlil, proč se rozhodli jít cestou původní běžné televize: „Hybridní vysílání pro nás ještě nebyla tak dospělá technologie a nemá takové pokrytí. Proto jsme se rozhodli televizní diváky zasáhnout jinak a spouštíme klasickou televizi, která stále má největší potenciální možnost, jak se k běžnému divákovi dostat. Je to něco, co jsme si před patnácti lety, kdy jsme začínali, vůbec nedokázali představit. Denně vyrábíme okolo 250 článků a pěti hodin videa, proto největší výzvou pro nás nyní je generování většího množství video obsahu, než na který byla redakce zpravodajství doposud zvyklá. My to budeme to dělat interaktivně. Pro nás je televize pouze další distribuční kanál, není to pro nás primární byznys. Každý den budeme pracovat na zlepšení.“


Seznam TV - zahájení a první minuty vysílání

Nová televize je divákům k dispozici v SD verzi přes běžnou DVB-T anténu v Multiplexu 3 Českých Radiokomunikací, jehož pokrytí je 95,7% obyvatel. Nicméně zde je televizi vyhrazen poměrně nízký datový tok (bitrate cca 1100 kb/s v MPEG-2), takže kvalita obrazu je pouze 544×576 bodů. Televize však již nemůže využít vyšší datový tok, protože multiplex 3 je již zcela obsazen. Součástí vysílání je i EPG a odkaz na Hbb vysílání.
Dále je Seznam TV dostupná v HD i SD rozlišení prostřednictvím mnoha dalších platforem jako satelit (Skylink - zde v HD, Nová Digi TV CZ), kabelová televize (UPC a další poskytovatelé) a IPTV televize (T-Mobile TV, O2TV a další operátoři). Sami operátoři si pak určují v jaké verzi (HD či SD) Seznam TV divákům nabídnou. Počet poskytovatelů Seznam TV se bude postupně rozrůstat. Detailní informace o možnostech příjmu lze najít na stránkách Seznamu.

10.ledna 2018

Televize RTM+ spustila plnohodnotné zpravodajství z nového studia, i pro Ústecký kraj

Logo televize RTM+. Regionální televize RTM+, která vysílá od 1.prosince loňského roku nejen pro Liberecký, ale nově i Ústecký kraj spustila v pondělí 8.ledna 2018 plnohodnotné zpravodajství z nových studiových prostor a také grafikou. Vysílání se nyní skládá z dvou půlhodinových smyček, kdy jedna je věnována Libereckému a druhá Ústeckému kraji.

Vysílání televize lze naladit v Multiplexu 4 spol. Digital Broadcasting v Libereckém kraji z vysílačů Jablonec - Černá Studnice (25.k, 10 kW) a Č. Lípa - Špičák (25.k, 3,2 kW). V Ústeckém kraji pak z vys. Varnsdorf - město (25.k, 31 W), Ústí n.L. - Krušnohorská (30.k, 10 kW), Děčín - Chlum (30.k, 2,5 kW), Teplice - vodárna (30.k, 10 kW) a Litoměřice - Michalovice (30.k, 158 W). Navíc pak ještě v Trutnově v Královéhradeckém kraji na kanále 45 z vys. Šibeniční vrch (158 W).

Nové virtuální studio TV RTM+ (Zdroj: © Reprofoto z vysílání TV RTM+).
Nové virtuální studio TV RTM+ (Zdroj: © Reprofoto z vysílání TV RTM+)

9.ledna 2018

Rádio Dálnice má nový web a konečně jej naladíte i přes stream

Logo Rádia Dálnice. Specializované dopravní Rádio Dálnice, jak si samo říká ve vysílání, konečně po mnoha letech (přesněji od roku 2010) aktualizovalo své webové stránky, které mají i nový vzhled. Současně rádio též po téměř roce konečně zpřístupnilo vysílací stream pro běžný přístup, takže po téměř sedmi letech lze toto rádio, které jako jedno z mála doposud přes internet nevysílalo, poslouchat online. K dispozici je však pouze tok 128 kbps MP3. Nicméně na stránkách prozatím chybí (a snad jen krátké prozatím) důležité informace jako seznam frekvencí, jména moderátorů, program (i když ten je v tomto případě vcelku daný) nebo třeba název aktuálně hrané skladby. V minimální míře je stanice aktivní i na Facebooku, kde se příležitostně objevují rady pro řidiče nebo „aktuální“ dopravní situace.

Mimo to stanice pokračuje i v dobudovávání sítě „dálničních FM bubláčků“. Před vánoci byly Studio Rádia Dálnice v roce 2010. Zdroj: © Route Radio s.r.o. spuštěny třeba dvě nové frekvence u Prahy - Průhonice (104,2 MHz) a Jažlovice (107,2 MHz). Aktuálně je v provozu 31 z celkem 47 vysílačů. V Libereckém kraji je však pouze jediný, a to přímo v Liberci - Doubí (foto vysílače zde), který je i zároveň zcela mimo působení ostatních vysílačů, které postupně vznikají podél dálnic D1, D2 a D5. Nicméně pro Liberec jde (alespoň prozatím) o vítané oživení jinak zcela zakonzervovaného FM éteru například tím, že hudební playlist této ostravské stanice přináší zajímavé kousky, které jiné stanice prakticky neznají a vysílání neruší žádná reklama.

Přímý odkaz na stream Rádia Dálnice: http://icecast8.play.cz/radiodalnice.mp3.

8.ledna 2018

Oblíbená rubrika o dění v éteru Libereckého kraje se vrací na (nové) stránky Smidlib.cz

Na (nové) stránky Smidlib.cz se dnes konečně vrací oblíbená rubrika o dění v éteru nejen v Libereckém kraji. Původní název rubriky na starých stránkách zněl Informace z éteru (nejen) Libereckého kraje, s novými stránkami jsem upravil i název této rubriky na Co se děje v éteru Libereckého kraje (a nejen tam).

Opět zde vždy pod datumem najdete stručné informace, novinky, zajímavosti a postřehy z éteru převážně z Libereckého kraje, ale pokud půjde o něco důležitějšího, přesahujícího rámec tohoto kraje, tak přidám i informace z éteru celé České republiky, potažmo světa.

Upozorňuji, že stejně jako celé stránky Smidlib.cz, tak i tuto rubriku píši z vlastního zájmu o dané informace, ve volném čase jako koníček, bez jakékoliv záruky a nároku na honorář. Děkuji za pochopení a přízeň. Kadaník Martin - admin a autor stránek Smidlib.cz.
© Martin Kadaník (Smidlib 2018).

© 2009-2018 SMIDLIB.CZ / • Tvorba a správce webu: Martin Kadaník - Liberec - Czech Republic • VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA!

Obsah stránek Smidlib.cz je chráněn autorským právem, který se řídí zákonem č. 121/2000 Sb., autorský zákon, v účinném znění!
Bez souhlasu autora obsahu a správce webu je převzetí, kopírování nebo reprodukce jakékoliv části stránek Smidlib.cz (textů, fotografií, videí nebo jiného materiálu) zakázána!
Pokud není uvedeno jinak, autorem obsahu je správce stránek Smidlib.cz.