Datum: Uvedeno u aktuality

Co se děje v éteru Libereckého kraje (a nejen tam).


16.května 2018

ČRo Liberec brzy v Turnově, Signál Rádio usiluje o Liberec

Český rozhlas Liberec úspěšně pokračuje v dokrývání některých míst Libereckého kraje svým FM signálem. Po březnovém spuštění nového vysílače v Jablonném v Podještědí se lepšího signálu dočkají brzy také obyvatelé centrálního města Českého ráje Turnova. Logo Českého rozhlasu Liberec. Doposud zde byl k dispozici pouze na nepříliš kvalitním kmitočtu 102,3 MHz z jablonecké Proseče či 107,9 MHz z harrachovské Čertovy hory. Již brzy bude nově k dispozici i z místního vysílače na frekvenci 91,5 MHz s výkonem 100 W, který bude umístěn na budově v areálu firmy Dioptra a.s. v Sobotecké ulici č. p. 1660 (v těsné blízkosti silnice I/35 u kruhového objezdu u Lidlu). Stejně jako u dokrývače v Jablonném nelze od tohoto vysílače očekávat víc, než praktické pokrytí samotného Turnova a jeho bezprostředního okolí s možným větším dosahem směrem na severozápad k městu Mnichovo Hradiště. Nízká nadmořská výška umístění vysílače a okolní vysoké hřebeny spolu se zvoleným kmitočtem a zaplněným FM spektrem nedávají šanci většímu pokrytí.

-------------------------------------------

Dalším hráčem na rozhlasovém poli Libereckého kraje, potažmo samotného Liberce chce býti Signál Rádio, další silně se rozrůstající hráč rozhlasové skupiny RADIO UNITED BROADCASTING s.r.o. Tato stanice, která vznikla v prosinci 2013 na základech původního mladoboleslavského Rádia Jizera je určena především pro starší konzervativní posluchače. Hudebním zaměřením Signálu jsou typicky české písničky, pop a oldies. Výraznou obsahovou složkou je pak také dechovka, jazz, swing a všeobecně hudba od První republiky až po 50. léta 20. století nebo také večerní hry, scénky či mluvené slovo. V posledních letech, podobně jako ostatní stanice nejen této rozhlasové skupiny, poměrně razantně zvýšila svoje pokrytí do několika regionů a měst po celé ČR. V nich má samozřejmě přizpůsobeno odpojované vysílání pro daný region.

Logo Signál rádia.

Nyní došla řada i na město Liberec, kde je na místě se ptát, proč až nyní, když již už původní Jizera vysílala informace z Liberce a okolí a toto město tak nějak logicky bylo první na ráně pro rozšíření pokrytí od Mladé Boleslavi a jejího hlavního primárního vysílače. Proto jsem popravdě očekával spuštění jejího vysílače pro toto krajské město již před mnoha lety. Je pravda, že již několikrát bylo účastníkem v licenčních řízeních o několik kmitočtů v Liberci, kde nikdy neuspělo, přestože tu jedna Hitrádiová stanice řve ze třech vysílačů najednou to samé. Nicméně nyní si Signál koordinuje kmitočet 94,1 MHz o výkonu 200 W a to na stejné kótě, odkud již řadu let vysílá pro Liberec rádio Impuls, tedy na paneláku v Matoušově ulici v centru města pod vlakovým a autobusovým nádražím. Podobné se dá očekávat i pokrytí, přestože nejde o zcela čistý kmitočet. Úspěch v licenčním řízení se dá předpokládat, takže signál Signálu se brzy rozletí i po Liberci.

21.dubna 2018

Návrat Déčka s Artem do DVB-T, zůstává i ČT Sport

Po velké nevoli od diváků, která se zvedla na adresu ČT po odstřižení jejich programů ČT:D a ČT art z Multiplexu 3 Českých Radiokomunikací a také po jejich následujícím zjištění, že brzy dojde k úplnému odpojení programu ČT Sport z distribuce DVB-T ve standartním rozlišení se veřejnoprávní médium rozhodlo přehodnotit své plány a dát více času svým divákům na přechod na novou platformu DVB-T2.
Ruší se tak původně plánované odpojení programu ČT Sport z Multiplexu 1, kde tento program bude i nadále k dispozici a to minimálně do listopadu 2019, kdy má původní vysílání DVB-T zcela skončit. Navíc se v tomto multiplexu objeví zpět i kýžené Déčko s Artem, Logo ČT art. Logo ČT :D. které tak naladí prakticky všichni diváci včetně těch, kteří dříve tyto programy v Multiplexu 3 nenaladili, protože signál tohoto multiplexu nebyl v jejich dosahu (typicky např. Frýdlantský výběžek).

Aby se však pátý program do Multiplexu 1 datově „vešel“, musí technici určitou mírou omezit datové toky u ostatních programů vysílajících v tomto multiplexu, včetně stanic Českého rozhlasu a také datově omezit služby EPG a teletextu. Přesněji dojde k omezení mezních datových toků audia i videa u všech čtyř televizních programů vysílaných v tomto multiplexu v průměru celkově zhruba o necelou jednu pětinu. Dále dojde k omezení programového průvodce EPG, ve kterém bude k dispozici pouze program na daný a následující den, nikoliv jako doposud celý týden a také dojde ke snížení rychlosti teletextu. Určité omezení datových toků nemine ani některé programy Českého rozhlasu, opět jen v rámci Multiplexu 1. Běžný divák by změnu kvality obrazu a zvuku měl pocítit minimálně, nicméně nelze vyloučit, že nebudou zcela zanedbatelné.

Pokud však má divák již k dispozici signál DVB-T2 Přechodového multiplexu 11 České televize (již nyní pokrývá 98,7 % obyvatel), lze mu jen doporučit, aby ihned přešel na tento novější způsob distribuce. Jednak se mu dostane vysílání všech programů České televize ve Full HD kvalitě, bez jakéhokoliv datového omezení všech doplňkových služeb, a navíc bude mít v drtivé většině případů již dnes k dispozici další programy v ostatních zprovozněných DVB-T2 sítích, ať již Českých Radiokomunikací (Přechodová síť 12 - programy Novy, Primy, Barrandova, Óčka, Šlágr 1, Šlágr 2, Noe TV, atd.) nebo konkurenční společnosti Digital Broadcasting (Přechodová síť 13 - programy Novy, Relax, Rebel, Joj Family HD, Kino Svět, regionální TV dle kraje).

Zde je opět znovu nutné upozornit diváky, že pro příjem programů v normě DVB-T2 je v ČR zapotřebí televizor nebo set-top-box určený pro příjem této normy s nejnovějším podporovaným kodekem HEVC/H.265, nelze použít přijímač pouze s podporou staršího kodeku MPEG-4/H.264, které se stále u nás na trhu vyskytují !!!

15.března 2018

Česká televize chystá velké změny v pozemním vysílání

Logo České televize.

V následujících týdnech dojde v rámci vysílání programů České televize v pozemním vysílání k poměrně razantním změnám. Podívejme se, co veřejnoprávní televize chystá:

Celoplošné masivní rozšíření přechodového DVB-T2 multiplexu ČT

Logo DVB-T2. Již ve čtvrtek 29.března 2018 spustí ČT celkem 22 vysílačů velkého výkonu svého přechodového DVB-T2 multiplexu 11 po celé ČR, čímž od prvního dne vysílání v tomto formátu nové generace dosáhne pokrytí 98,7 % obyvatel ČR. 20.dubna 2018 pak bude spuštěn další vysílač Vimperk – Mařský vrch a nakonec 10.května 2018 další tři lokality. Poté bude pokrytí této sítě činit 99,6 % obyvatel. Jde přitom o dva měsíce dřívější termín, než který původně ČT plánovala k dokončení výstavby všech 26 základních vysílačů své přechodové DVB-T2 sítě.

V následující tabulce jsou uvedeny data spuštění, vysílací kanály, výkony a polarizace pro jednotlivé DVB-T2 vysílače Přechodové sítě 11 České televize:

Tabulka spouštění vysílačů DVB-T2 Přechodové sítě 11 České televize.
Zdroj: Česká televize

Vysílače v severních a jížních Čechách mají kvůli mezinárnodní koordinaci přiděleny prozatím jen dočasné kanály, které se budou muset v roce 2020 přeladit na finální, v ostatních regionech již jde o finální kanály bez budoucího přelaďování. Všechny programy ČT budou v této nové DVB-T2 Přechodové síti 11 šířeny ve vysokém Full HD rozlišení, včetně ČT 24 HD a ČT :D HD/ČT art HD.

Program ČT :D/ČT art skončí v multiplexu 3, ČT sport zase v multiplexu 1

Aktuálně největší dopad na diváky bude pravděpodobně mít plánovaný odchod dětského programu ČT :D a kulturního programu ČT art Logo ČT :D. z celoplošného DVB-T Multiplexu 3 Českých Radiokomunikací (Czech Digital Group a.s.). Tento krok není aktuálně vymyšlený, ale byl naplánovaný už se spuštěním ČT :D/ČT art v MUXU 3 v roce 2012, kdy bylo domluveno, že jakmile ČT spustí svůj přechodový DVB-T2 multiplex, tento program z MUXU 3 zmizí. Bylo to pouze dočasné řešení, protože program se již do veřejnoprávního DVB-T Multiplexu 1 nevešel. Logo ČT art. K ukončení vysílání ČT :D/ČT art v DVB-T Multiplexu 3 dojde o půlnoci z 31.3. na 1.4.2018. V nejbližší době pak dojde k ukončení vysílání tohoto programu spolu s programem ČT sport také v DVB-T2 Přechodové síti 12 Českých Radiokomunikací, kde tyto programy vysílají jen zkušebně. Prozatím nadále, ale nejpozději jen do konce září 2018, zůstává program ČT :D/ČT art k dispozici v Regionální síti 7 (Multiplexu 1a) spol. Progress Digital s.r.o. ostravského podnikatele Radima Pařízka a také v malých Regionálních sítích 10 a 20.

Aktuální informací u šíření programu ČT :D/ČT art je, že po ukončení Mistrovství světa v ledním hokeji, tedy 20.května 2018 dojde Logo ČT sport. ve veřejnoprávním DVB-T Multiplexu 1 k výměně tohoto programu za program ČT sport, který naopak v tomto MUXU skončí. Díky tomu bude Déčko a Art dostupné v normě DVB-T až do jeho konce v roce 2020. Naopak program ČT sport již bude dostupný pouze v HD verzi ve veřejnoprávní DVB-T2 Přechodové síti 11 (kodek HEVC) a nejdéle do konce září 2018 ještě v DVB-T Regionální síti 7 (Multiplexu 1a) (kodek MPEG4).

Kde tedy budou vysílat programy ČT po 1.říjnu 2018?

Odpověď zní, že již výhradně jen ve vlastních sítích, nikoliv v rámci dalších privátních multiplexů, jak tomu bylo doposud. V původním standartu DVB-T v Multiplexu 1 budou v SD rozlišení nadále šířeny programy ČT1, ČT2, ČT24 a ČT :D/ČT art. Toto vysílání ale bude pokračovat nejpozději do konce května 2020, kdy budou vypnuty poslední vysílače v tomto standartu. Naopak v novém standartu DVB-T2 v Přechodové síti 11 pak budou ve Full HD rozlišení k dispozici všechny programy České televize, tedy ČT1 HD, ČT2 HD, ČT 24 HD, ČT sport HD a ČT :D HD/ČT art HD.

Umístění drtivé většiny vysílačů DVB-T2 Přechodové sítě 11 bude totožné se současnými vysílači DVB-T Multiplexu 1, diváci tedy nebudou muset kvůli programům ČT nijak měnit nastavení antén, pokud v současnosti přijímají DVB-T Multiplex 1.

POZOR!: Pro příjem programů v normě DVB-T2 je zapotřebí televizor nebo set-top-box určený pro příjem této normy s nejnovějším podporovaným kodekem HEVC/H.265, nelze použít přijímač pouze s podporou staršího kodeku MPEG-4/H.264.!

Nejlépe je vsadit již na tzv. „Chytré TV“, které disponují připojením k internetu s funkcí Hbb TV (hybridního vysílání), díky níž lze například u programů ČT sledovat její kompletní videoarchiv ze serveru iVysilani.cz, nebo využít online propojení například při diskuzním pořadu a mnoho dalších funkcí.

9.března 2018

Nový FM vysílač Českého rozhlasu Liberec v Jablonném v Podještědí

Český rozhlas nadále vylepšuje pokrytí regionálních stanic v rámci jednotlivých krajů, pro které je dané studio určené. Byť již od změny krajského uspořádání uplynulo přes 18 let, v některých lokalitách jednotlivých krajských celků doposud v pásmu FM není, nebo je jen omezeně dostupné vysílání určené regionální stanice pro danou oblast. Největším oříškem je to samozřejmě v krajích, kde zcela samostatná regionální studia fungují teprve krátkou dobu a pro zlepšování pokrytí kraje nemají k dispozici potřebné kmitočty a nové se dnes v přeplněném pásmu FM jen velmi složitě koordinují. V některých lokalitách to pak není možné vůbec.

Logo Českého rozhlasu Liberec. Jedním z těchto míst bylo i okolí Jablonného v Podještědí, kde byl ještě před spuštěním libereckého studia příjem ČRo Sever díky vysílači Buková hora (88,8 MHz, 100 kW) bezproblémový, ale po rozdělení vysílání, kdy se ČRo Sever stal primární stanicí pouze pro Ústecký kraj, zde byl doposud příjem nové regionální stanice ČRo Liberec velmi obtížný, protože ani jeden z vysílačů této stanice sem pořádně nedosáhl. Proto zde byl po zkoordinování kmitočtu a následně na základě individuálního oprávnění vydaného Českým telekomunikačním úřadem konečně spuštěn nový dokrývací vysílač na frekvenci 105,4 MHz.

Celkový pohled na panelák s vysílačem v ulici Liberecká č.p. 176. Vysílač je umístěn na nízkém paneláku v ulici Liberecká č.p. 176 na severovýchodním okraji Jablonného v Podještědí v místní části Markvartice kousek nad hrází Markvartického rybníka. Jeho max. ziskový výkon ERP je 100 W o vertikální polarizaci. Dosah tohoto vysílače není nikterak veliký, protože je umístěn poměrně na nízké nadmořské kótě a anténa v malé výšce. Nicméně svůj úkol pokrýt toto malé městečko signálem ČRo Liberec splní dobře a celkem obstojně vykryje i mezeru při jízdě autem po silnici I/13 z Liberce do České Lípy, kde autorádia v ideálním případě postupně přeladí z liberecké Proseče (102,3 MHz) pravě na stopětčtyřku v okolí Jitravy a u Svoru již na českolipskou frekvenci 94,3 MHz. Pravda je, že přechody z těchto dvou vysílačů jsou přes malá „hluchá“ místa právě při překonání Ještědského hřbetu a dále u Cvikova, kde i nový vysílač prudce slábne a místy je dokonce silnější liberecká Proseč. Proto zde dochází k neustálému přelaďování na silnější kmitočet. Okolní kopcovitý terén a silný kmitočet 105,3 MHz z krkonošské Černé hory však rychle signál z Jablonného umlčuje také směrem na Stráž pod Ralskem a Osečnou. Dále na Mimoň je však již dobře slyšet Česká Lípa.

Další „hluché“ místo v kraji představuje město Turnov, kde se však již plánuje další dokrývací vysílač na frekvenci 91,5 MHz.

3.března 2018

Média Bohemia a.s. spolkla další regionální rádio!

Velcí hráči nejen na rozhlasovém poli se čím dál více angažují na úkor těch menších regionálních až malých místních. To je daná věc, se kterou těžko někdo něco udělá, obzvláště dokud tu budou nenažraní magnáti typu Daniel Sedláček (MB), Michel Fleischmann (Lagardére) či Martin Hroch (Radio United Broadcasting) společně s podplacenými členy a radními v RRTV a neexistujícími regulačními zákony! Ač to samozřejmě za žádnou cenu odborníci v oboru a sami tyto mediální domy s tvrdě placenými právníky nikdy nepřiznají.

Logo Rádia Egrensis - velké.

Ale nic, o tom se zde nechci rozepisovat, každý ať si udělá vlastní úsudek a názor na věc. Prostě další regionální rádio odešlo do věčných lovišť odloveno opět nepřekonatelnou finanční nabídkou lovců a zlodějů původních nezávislých stanic a jejich frekvencí z Média Bohemia. Ať si říká, kdo chce, co chce, ale ať k tomu vedli majitele jakékoliv důvody, takhle zlikvidovat rádio, které tu bylo více než 26 let a nacpat jeho frekvence nenasytným manažerům z této nekalé společnosti, kteří tak s podporou RRTV jednoduše příjdou k novým frekvencím a hlavně se tím zbaví možnosti vstupu jakékoliv konkurence do regionu je důkaz slabosti a neférového jednání vedení obou společností!

Pokud náhodou někdo neví, o jakém rádiu je řeč, tak tentokrát ruka ďábla padla na západočeské Rádio Egrensis. Společnost RTV Cheb, která toto rádio provozuje, totiž nejprve v polovině prosince loňského roku změnila vlastníka, kterým se stal rozhlasový podnikatel Petr Dvořák (pod Média Bohemia a.s., nezaměňovat s šéfem ČT!), následně úspěšně (ono to ani nemohlo jinak dopadnout) obhájila u RRTV změny v programu včetně zacílení na upřesněnou věkovou skupinu posluchačů a nakonec bez problémů dostala i povolení na přejímání programu od jiného provozovalele, tedy rádia Blaník.

Obrázek Změna Rádia Egrensis na Rádio Blaník.

Na nic se dlouho nečekalo a tak již 27.2.2018 rádio Egrensis ukončilo po 26 letech moderované vysílání a nejpozději do poloviny března zcela zmizí ze světa, načež se na jeho původních kmitočtech neobjeví nikdo jiný než Czech conservative rádio pro střední až starší generaci - Rádio Blaník. Tím samozřejmě vzniknou další dokonalé dubl frekvence a překryvy, kterými je právě Média Bohemia tak známá.

Zajímavostí však zůstává fakt, že na internetu a Facebooku mezitím vznikl tajemný profil s názvem Rádio Zelená Hora, za nímž prý stojí bývalí moderátoři Rádia Egrensis, kteří se nehodlají s koncem rádia smířit a chtějí založit svoje nové, zatím jen internetové rádio, kterým chtějí Egrensis alespoň trochu nahradit. Nezbývá než jim popřát hodně zdaru a síly v tomto chválihodném počinu!

Logo Rádia Zelená Hora.

Mimochodem, dalším rádiem, kterému již zvoní poměrně dlouho umíráček je Rádio Černá Hora! Již brzy dojde i na něj.

23.února 2018

Šestý kanál Primy na spadnutí

Máte rádi strach, napětí, akci, pravidelnou dávku mord a vražd nebo společenské kauzy a zločiny či vás baví vyšetřování a pátrání? Pokud ano, tak se již brzy můžete těšit na další, již šestý tématicky zaměřený kanál televizní společnosti FTV Prima, spol. s r.o. (Primu Comedy Central neprovozuje Prima). Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila na svém 4.letošním zasedání licenci kanálu Prima Krimi pro terestrické a satelitní vysílání a také pro zvláštní přenosové systémy.

Logo stanice Prima Krimi. Podle programové specifikace má jít o program zaměřený na dramatickou tvorbu zejména mimoevropské provenience. Převažujícími žánry by měly být filmy a seriály, různé reality show a dokumenty s kriminálním a detektivním zaměřením. Lze očekávat, že do programu bude zařazeno i mnoho současných původních seriálů a pořadů s kriminální tématikou produkovaných touto televizní společností, která jich má ve vínku celou řadu.

Zůstává pouze otázkou, ve které pozemní síti, v jaké platformě a u kterého operátora se nový program Primy objeví. Logicky se tu nabízí Přechodová DVB-T2 síť Českých Radiokomunikací, ve které vysílají všechny programy Primy. Pokud bude chtít nový program využít i původní DVB-T platformu, je otázka, ve které síti se objeví v současné chvíli složitější, ale pravděpodobně půjde o Multiplex 3, který již brzy opustí dvojkanál České televize ČT:D/ČT art (bude přesunut do veřejnoprávního DVB-T2 multiplexu). Jako ostatní distribuční kanály (satelit, kabel, IPTV) nového kanálu Primy lze pravděpodobně očekávat UPC, Skylink, O2, T-Mobile atp.

9.února 2018

Stanice Radiožurnál - Olympijský speciál startuje

Logo ZOH 2018 v Pchjongčchangu. Dnešním polednem startuje své vysílání speciální stanice Českého rozhlasu - Radiožurnál - Olympijský speciál. Po dobu konání 23. ZOH v jihokorejském Pchjongčchangu bude přinášet aktuální informace přímo ze studia v Pchjongčchangu a také z olympijského parku z Brněnského výstaviště, kde bude umístěný přenosový vůz Českého rozhlasu R-Stream. Stanice bude dostupná v DAB+ sítích všech tří působících operátorů, tedy ČRa (ozn. R-ZUR OH), Teleko (ozn. RZ-OH) i RTI (ozn. ZURNAL OH) a samozřejmě jako internetový stream na webu Radiožurnálu a v mobilní aplikaci iRadio. Majitelé DAB+ přijímačů s barevným displejem budou mít k dispozici i slideshow Radiožurnálu – Olympijského speciálu, o který se bude starat speciální editor. K dispozici bude též i v rámci internetového přehrávače Českého rozhlasu. Stanice bude dostupná do 25.února 2018.

28.ledna 2018

Live stream televize RTM plus je opět k dispozici

Logo televize RTM+. Od 26.ledna 2018 je opět všem zájemcům o internetové živé vysílání regionální televize RTM plus k dispozici live stream na stránkách této televize. Ten nebyl k dispozici zhruba čtvrt roku z důvodu, že televize nevlastnila licenci k provozování vysílání šířeného prostřednictvím zvláštních přenosových systémů, a proto musela stream dočasně pozastavit. Nicméně důležité a hlavní pořady této televize byly a jsou i nadále k dispozici na Youtube kanálu stanice.

25.ledna 2018

Rádio Beat se brzy ozve v Turnově na 103,0 MHz

Rocková privátní jednička rádio Beat spustí již brzy svůj nový dokrývací kmitočet ve čtrnáctitisícovém městě nad řekou Jizerou - Turnově. RRTV na svém 2. letošním zasedání udělila spol. Radio United Broadcasting s.r.o. licenci k provozování místního FM vysílače na frekvenci 103,0 MHz na dobu 8 let, nejdéle však do známého data 10.10.2025. Vysílač bude umístěn v těsné blízkosti současného duovysílače Hitrádia FM, tedy na sídlišti Jana Patočky, naproti vlakovému nádraží, v ulici Kosmonautů, pouze na vedlejším paneláku č.p. 1552. Vysílač s běžnými parametry, tedy ERP výkonem 200 W a V polarizací, bude mít za úkol vyplnit mezeru mezi vysílači v Liberci - 107,8 MHz, Mladé Boleslavi - 94,4 MHz a Jičíně - 98,9 MHz. Spuštění nového kmitočtu musí proběhnout nejdéle do zákonné lhůty 6 měsíců od udělení a doručení licence.

Logo Rádia Beat.

Mimo tento vysílač v Libereckém kraji byly rádiu Beat přiklepnuty i tyto další frekvence v ČR: Slavíč - 96,1 MHz/100 W; Nový Jičín, silo - 105,5 MHz/100 W; Břeclav I - 94,6 MHz/100 W; Boskovice 1 - 96,6 MHz/150 W a Žďár nad Sázavou 1 - 98,7 MHz/100 W. Skupinová sesterská stanice Country rádio pak dostala od RRTV do vínu dvě frekvence, a sice Uherské Hradiště - 98,3 MHz/100 W a Vsetín 105,7 MHz/100 W.

18.ledna 2018

Novinky ve vysílání Českého rozhlasu Liberec

Od nového roku došlo ve vysílání ČRo Liberec k několika ne moc zmiňovaným změnám v programu, pojďme se na ně podívat podrobněji:

Písničky na přání (PNP) z Liberce - od ledna jsou oblíbené PNP vysílány přímo z libereckého studia. Logo Českého rozhlasu Liberec. Doposud byly odbavovány společně s ČRo Sever z ústeckého studia. Díky samostatnému vysílání se dostane na více posluchačů s jejich přáním, avšak současně to znamená, že si již například posluchači ČRo Sever nemůžou přát písničku pro někoho, kdo poslouchá ČRo Liberec a naopak. Navíc se především seniorští posluchači ČRo Liberec museli rozloučit s některými oblíbenými moderátory (např. Mírou Tartárkem) a zvyknout si na nové. Ve všední dny uvádí pořad moderátor Petr Klimeš (kterého můžeme znát z Rádia Contact Liberec, kde léta působil), o víkendu pak Aleš Mastník nebo Jan Gončarov. Časy vysílání PNP se nezměnily: Po-Pá 12-13 a 17-18, So, ne 12-13. Víkendový pořad Slávky Brádlové Přání plná písniček v 17 hodin je nadále vysílán beze změny pro obě stanice.

Víkendové proudové vysílání z Liberce - stejně jako PNP je nově z Liberce odbavováno i veškeré víkendové proudové vysílání, které bylo původně společné s ČRo Sever, tedy ranní mezi 5-9 a odpolední mezi 14-16 hodinou. Moderuje Aleš Mastník nebo Jan Gončarov.

Nový pořad ČRo Liberec Toulky krajem s Marcelou Augustovou - každou neděli po 9 hodině a v repríze pak každou středu po 18 hodině dostává na ČRo Liberec prostor nový pořad Toulky krajem s oblíbenou moderátorkou Marcelou Augustovou. Ve třech reportážích posluchačům nabízí zajímavé tipy na výlety a procházky za poznáním v Libereckém kraji. Součástí pořadu je i soutěžní otázka na závěr. Ve vysílání zůstává i její každodenní okénko Na cestách, kde každý všední den dopoledne a odpoledne mohou posluchači hádat, které místo popisuje. Oblíbený je také pořad Křížem krajem s Markem Řeháčkem, libereckým badatelem a spisovatelem.

Večerní vlastní i přebírané pořady místo dechovky - poměrně velkou změnou ve vysílání je úplné zrušení večerních pořadů po 18 hodině, které se věnovaly dechovce a jejich nahrazení vlastními nebo přebíranými pořady. V pondělí, úterý a čtvrtek jsou to pořady Šarm, Retro a Novinky v hudbě Českého rozhlasu Hradec Králové, ve středu zmiňovaný nový pořad Toulky krajem s Marcelou Augustovou a v pátek pak pořad Kultura pod Ještědem. Sobota již tradičně patří vědecko-technickému pořadu Planetárium a neděle hudebnímu pořadu Club Country & Western, oba připravované již mnoho let v ČRo Sever. Dechovka prakticky zní již jen v pořadu Přání plná písniček o víkendu po 17 hodině.

12.ledna 2018

Odstartovala nová televize Seznam TV

Úderem dnešní 7 hodiny ranní odstartovala nová televize Seznam TV. Jde o další projekt české internetové jedničky Seznam.cz. Televize divákům přinese původní a originální zpravodajství, publicistické pořady se známými a osvědčenými novináři a osobnosti, dokumenty předních českých reportérů, různé lifestylové magazíny a také zábavné pořady i seriály z dílny internetové televize Stream.cz, která je jedním z předchozích velmi oblíbených projektů Seznamu.

Logo Seznam TV.

Program nabízí například denně zpravodajské relace v 9, 12 a 14 hodin a hlavní relaci Večerní zprávy v 18 hodin. Dále to jsou publicistické pořady jako Výzva (přední čeští novináři 2x denně vedou rozhovory s osobnostmi, o kterých se mluví a které mají co říct), Duel (střet dvou názorů na téma, kterým aktuálně žije společnost) nebo Zvláštní vyšetřování (Dvojice Slonková-Kubík odkrývá kauzy a aféry mocných. Originální záběry na práci reportérů v reálném čase. Režíruje dvojice dokumentaristů Klusák-Remunda.) a mnoho dalších zajímavých pořadů. Z lifestylové nabídky jde pak o pořady jako Ráno na gauči (živě vysílané studiové pásmo na úvod všedního dne s Olgou Šípkovou, Petrem Zajíčkem a Silvií Miklošovou), #Zdavuven (Portrétní pořad o mladých Češích a Slovácích s inspirujícími příběhy pro mladou generaci. Neznámé tváře, které jednou bude znát každý.) nebo Hrana Tomáše Vzorka (Moderátor Seznamu tváří v tvář lidem, kteří žijí na životní hraně. Portréty a rozhovory osobností v extrémních situacích.). Dokumentární cyklusy nabízí třeba magazíny Obzor Filipa Horkého (Mladý reportér na místech velkých událostí a krizí. Jedinečný pohled na místa a dramata u nás i ve světě natočený originální dokumentární kamerou Tomáše Svobody.) či Svět bez obalu (Exkluzivní světové reportáže Rádia Svobodná Evropa. Novináři se vydávají na místa, kam je těžké proniknout.). V rámci pořadů z tvorby Stream.cz pak televize Seznam nabídne oblíbené a osvědčené tituly jako Šťastné pondělí, A Dost!, Moje místa, Hodina Streamu a mraky dalších, včetně oblíbených seriálů jako Autobazar Monte Carlo, Kancelář Blaník nebo Mrazivá tajemství či České moře.


Seznam TV - úvodní promo smyčka

Jak vysvětlil na středeční tiskové konferenci ředitel divize Zpravodajství a Seznam TV Jakub Unger: „Nová televize sází na původní český obsah, který diváci najdou jen u nás. Formát naší televize se odlišuje od tradičního modelu zpravodajských stanic, v programu se střídají živá interaktivní studia a kvalitně, do hloubky zpracované příběhy, fenomény a kauzy ve formě delších pořadů.“ Unger i při startu televize řekl, že hlavním posláním televize Seznam je dostat se k lidem tzv. „do obýváku“, tedy přinést kvalitní pořady, na které jsou lidé zvyklí z internetových projektů jako seznamzpravy.cz, stream.cz, sport.cz nebo novinky.cz na televizní obrazovku. „Nesnažíme se vracet v čase a spouštět televizi klasického střihu. Je to experimentální projekt a chceme, aby byl co nejvíce živý. Chceme divákům nabídnout kvalitní zpravodajství a zároveň je pobavit.“

Místopředseda představenstva společnosti Seznam.cz Pavel Zima také vysvětlil, proč se rozhodli jít cestou původní běžné televize: „Hybridní vysílání pro nás ještě nebyla tak dospělá technologie a nemá takové pokrytí. Proto jsme se rozhodli televizní diváky zasáhnout jinak a spouštíme klasickou televizi, která stále má největší potenciální možnost, jak se k běžnému divákovi dostat. Je to něco, co jsme si před patnácti lety, kdy jsme začínali, vůbec nedokázali představit. Denně vyrábíme okolo 250 článků a pěti hodin videa, proto největší výzvou pro nás nyní je generování většího množství video obsahu, než na který byla redakce zpravodajství doposud zvyklá. My to budeme to dělat interaktivně. Pro nás je televize pouze další distribuční kanál, není to pro nás primární byznys. Každý den budeme pracovat na zlepšení.“


Seznam TV - zahájení a první minuty vysílání

Nová televize je divákům k dispozici v SD verzi přes běžnou DVB-T anténu v Multiplexu 3 Českých Radiokomunikací, jehož pokrytí je 95,7% obyvatel. Nicméně zde je televizi vyhrazen poměrně nízký datový tok (bitrate cca 1100 kb/s v MPEG-2), takže kvalita obrazu je pouze 544×576 bodů. Televize však již nemůže využít vyšší datový tok, protože multiplex 3 je již zcela obsazen. Součástí vysílání je i EPG a odkaz na Hbb vysílání.
Dále je Seznam TV dostupná v HD i SD rozlišení prostřednictvím mnoha dalších platforem jako satelit (Skylink - zde v HD, Nová Digi TV CZ), kabelová televize (UPC a další poskytovatelé) a IPTV televize (T-Mobile TV, O2TV a další operátoři). Sami operátoři si pak určují v jaké verzi (HD či SD) Seznam TV divákům nabídnou. Počet poskytovatelů Seznam TV se bude postupně rozrůstat. Detailní informace o možnostech příjmu lze najít na stránkách Seznamu.

10.ledna 2018

Televize RTM+ spustila plnohodnotné zpravodajství z nového studia, i pro Ústecký kraj

Logo televize RTM+. Regionální televize RTM+, která vysílá od 1.prosince loňského roku nejen pro Liberecký, ale nově i Ústecký kraj spustila v pondělí 8.ledna 2018 plnohodnotné zpravodajství z nových studiových prostor a také grafikou. Vysílání se nyní skládá z dvou půlhodinových smyček, kdy jedna je věnována Libereckému a druhá Ústeckému kraji.

Vysílání televize lze naladit v Multiplexu 4 spol. Digital Broadcasting v Libereckém kraji z vysílačů Jablonec - Černá Studnice (25.k, 10 kW) a Č. Lípa - Špičák (25.k, 3,2 kW). V Ústeckém kraji pak z vys. Varnsdorf - město (25.k, 31 W), Ústí n.L. - Krušnohorská (30.k, 10 kW), Děčín - Chlum (30.k, 2,5 kW), Teplice - vodárna (30.k, 10 kW) a Litoměřice - Michalovice (30.k, 158 W). Navíc pak ještě v Trutnově v Královéhradeckém kraji na kanále 45 z vys. Šibeniční vrch (158 W).

Nové virtuální studio TV RTM+ (Zdroj: © Reprofoto z vysílání TV RTM+).
Nové virtuální studio TV RTM+ (Zdroj: © Reprofoto z vysílání TV RTM+)

9.ledna 2018

Rádio Dálnice má nový web a konečně jej naladíte i přes stream

Logo Rádia Dálnice. Specializované dopravní Rádio Dálnice, jak si samo říká ve vysílání, konečně po mnoha letech (přesněji od roku 2010) aktualizovalo své webové stránky, které mají i nový vzhled. Současně rádio též po téměř roce konečně zpřístupnilo vysílací stream pro běžný přístup, takže po téměř sedmi letech lze toto rádio, které jako jedno z mála doposud přes internet nevysílalo, poslouchat online. K dispozici je však pouze tok 128 kbps MP3. Nicméně na stránkách prozatím chybí (a snad jen krátké prozatím) důležité informace jako seznam frekvencí, jména moderátorů, program (i když ten je v tomto případě vcelku daný) nebo třeba název aktuálně hrané skladby. V minimální míře je stanice aktivní i na Facebooku, kde se příležitostně objevují rady pro řidiče nebo „aktuální“ dopravní situace.

Mimo to stanice pokračuje i v dobudovávání sítě „dálničních FM bubláčků“. Před vánoci byly Studio Rádia Dálnice v roce 2010. Zdroj: © Route Radio s.r.o. spuštěny třeba dvě nové frekvence u Prahy - Průhonice (104,2 MHz) a Jažlovice (107,2 MHz). Aktuálně je v provozu 31 z celkem 47 vysílačů. V Libereckém kraji je však pouze jediný, a to přímo v Liberci - Doubí (foto vysílače zde), který je i zároveň zcela mimo působení ostatních vysílačů, které postupně vznikají podél dálnic D1, D2 a D5. Nicméně pro Liberec jde (alespoň prozatím) o vítané oživení jinak zcela zakonzervovaného FM éteru například tím, že hudební playlist této ostravské stanice přináší zajímavé kousky, které jiné stanice prakticky neznají a vysílání neruší žádná reklama.

Přímý odkaz na stream Rádia Dálnice: http://icecast8.play.cz/radiodalnice.mp3.

8.ledna 2018

Oblíbená rubrika o dění v éteru Libereckého kraje se vrací na (nové) stránky Smidlib.cz

Na (nové) stránky Smidlib.cz se dnes konečně vrací oblíbená rubrika o dění v éteru nejen v Libereckém kraji. Původní název rubriky na starých stránkách zněl Informace z éteru (nejen) Libereckého kraje, s novými stránkami jsem upravil i název této rubriky na Co se děje v éteru Libereckého kraje (a nejen tam).

Opět zde vždy pod datumem najdete stručné informace, novinky, zajímavosti a postřehy z éteru převážně z Libereckého kraje, ale pokud půjde o něco důležitějšího, přesahujícího rámec tohoto kraje, tak přidám i informace z éteru celé České republiky, potažmo světa.

Upozorňuji, že stejně jako celé stránky Smidlib.cz, tak i tuto rubriku píši z vlastního zájmu o dané informace, ve volném čase jako koníček, bez jakékoliv záruky a nároku na honorář. Děkuji za pochopení a přízeň. Kadaník Martin - admin a autor stránek Smidlib.cz.
© Martin Kadaník (Smidlib 2018).

ZPĚT NAHORU

© 2009-2018 SMIDLIB.CZ / • Tvorba a správce webu: Martin Kadaník - Liberec - Czech Republic • VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA!

Obsah stránek Smidlib.cz je chráněn autorským právem, který se řídí zákonem č. 121/2000 Sb., autorský zákon, v účinném znění!
Bez souhlasu autora obsahu a správce webu je převzetí, kopírování nebo reprodukce jakékoliv části stránek Smidlib.cz (textů, fotografií, videí nebo jiného materiálu) zakázána!
Pokud není uvedeno jinak, autorem obsahu je správce stránek Smidlib.cz.