,

Datum: 9.3.2018

Česká Lípa, vodárna pod Špičákem

VKV vysílač: Hey rádio - 92,7 MHz, Rádio Bonton - 96,9 MHz.

Tato dvojička vysílačů je umístěna v areálu vodárny pod kopcem Špičák z jeho jížní strany. Přímo na kopci se nachází stejnojmenná rozhledna, ze které je však v současnosti jen telekomunikační uzel a mimo jiné se zde také nachází VKV a DVB-T(2) vysílač. Až k vodárně je možné přijet autem ulicí příznačně pojmenovanou K vodárně, která odbočuje z hlavní silnice I/9 (Česká Lípa - Nový Bor) vpravo asi 200 m za kruhovým objezdem u Obi směrem na Nový Bor.

Celý objekt vodárny je tak dokonale oplocen a zabezpečen, že není sebemenší problém dostat se přímo k anténám :-). Obří díra v plotu u vjezdové brány, naprostá postradatelnost jakýchkoliv podlezových zábran a zabezpečovacího systému, obyčejný plastový plůtek, dokonale posprejované zdi nedávno opraveného objektu vodárny, několik pohozených injekčních stříkaček a především přímo mnou mnohokrát na místě přistižených několik vyskytujících se individuí dokazuje nepřístupnost areálu. No nic.

Blíže k vjezdové bráně je umístěna vysílací anténa rádia Bonton (96,9 MHz), vedle ní je na boku budovy umístěna anténa rádia Hey (92,7 MHz).

Stanice Bonton odtud vysílá výkonem 300 W již od roku 2002, kdy sem byl její vysílač přesunut z hotelu v centru města. Pro příjem modulace je zde využita transportní linka z Prahy.

Naopak druhý zde umístěný vysílač rádia Hey odtud vysílá výkonem 100 W teprve krátce, od 26.4.2017. Zde je využit k transportu signálu na vysílač retranslační příjem (neboli ballempfang) z vysílače Benešov, Lbosín - rozhledna Březák (89,3 MHz, 5 kW, V) ve Středočeském kraji. Přijímací anténa je však nešťastně umístěna přímo pod vysílacím dipólem rádia Bonton, čímž dochází k zahlcení tuneru a výsledkem je silně zašuměná modulace na 92,7 MHz. Nicméně dle informace jednoho ze čtenářů dojde v brzké době k úpravě celého vysílacího systému rádia Hey - bude vyměněn ballovací tuner, přijímací anténa bude umístěna dále od Bontonu a současně bude zdvojena vysílací anténa pro lepší pokrytí. Nainstalován nový anténní systém Hey rádia. Fotogalerie bude aktualizována!

Mapa umístění vysílače

Při najetí myši na obrázek se zobrazí konkrétní popisek.
Klikněte na obrázek pro zobrazení v originální velikosti.

ZPĚT NAHORU

© 2009-2019 SMIDLIB.CZ / • Tvorba a správce webu: Martin Kadaník - Liberec - Czech Republic • VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA!

Obsah stránek Smidlib.cz je chráněn autorským právem, který se řídí zákonem č. 121/2000 Sb., autorský zákon, v účinném znění!
Bez souhlasu autora obsahu a správce webu je převzetí, kopírování nebo reprodukce jakékoliv části stránek Smidlib.cz (textů, fotografií, videí nebo jiného materiálu) zakázána!
Pokud není uvedeno jinak, autorem obsahu je správce stránek Smidlib.cz.